Gaz staje się mieszanką wybuchową w momencie kiedy jego stężenie w powietrzu, w zamkniętym pomieszczeniu zawiera się pomiędzy 1,5 a 3%. Według badań przeprowadzonych przez niezależne instytuty min. ADAC, nie ma możliwości rozerwania zbiornika. Dodatkowo w wypadku pożaru zbiorniki są zabezpieczone przed gwałtownym wzrostem ciśnienia.
W czasie wypadku, do zapalenia się pojazdu dochodzi zazwyczaj z powodu rozlanej benzyny. W rzeczywistości zbiornik z gazem stanowi dodatkowy zderzak. Jest odpowiednio skonstruowany i zabezpieczony. W przypadku najgorszych w skutkach dla auta wypadków, jest jednym z niewielu części samochodu, które nie zostają uszkodzone.
Instalacje starszych generacji (zwłaszcza przy nieprawidłowej regulacji) mogą powodować obniżenie osiągów silnika podczas pracy na etylinie oraz LPG. Przyczyną może być miejsce i sposób wprowadzenia gazu do układu dolotowego silnika. Mieszalnik gazu który w I-szej i II-giej generacji instalacji gazowej montujemy w okolicy przepustnicy powietrza, działa podobnie jak tradycyjny gaźnik wykorzystując efekt Venturiego. Niestety aby uzyskać liniową charakterystykę pracy układu mieszalnikowego, ów mieszalnik znacznie ogranicza średnicę dolotu powietrza. To w konsekwencji skutkuje spadkiem mocy podczas zasilania benzynowego nawet o 10% i kolejne 5% przy zasilaniu LPG, oczywiście w zależności od konstrukcji silnika. Stosując instalację wtrysku gazu, jeśli montaż został wykonany prawidłowo, jadąc na gazie tracimy ok. 2% mocy, natomiast jadąc na etylinie moc pozostaje bez zmian. Z tego wynika, że prędkość maksymalna jest porównywalna z tą rozwijaną podczas jazdy na benzynie.
Oczywiście zakładamy, że tankowany gaz jest dobrej jakości. Nowoczesne systemy marki BRC nie powodują obniżki mocy silnika. Profesjonalna regulacja może nawet podnieść moc przy stosowaniu LPG.
Zapach gazu jest specyficzny. Celowo nadaje mu się charakterystyczną woń, by był wyczuwalny ze względów bezpieczeństwa. W nowoczesnych instalacjach, przy dobrym montażu problem odczuwania zapachu gazu nie występuje. Nieprzyjemny zapach towarzyszy najczęściej w starszych autach wyposażonych w instalacje I-szej oraz II-giej generacji. W nowoczesnych instalacjach sekwencyjnego wtrysku gazu zapach gazu nie występuje, ponieważ gaz jest wtryskiwany precyzyjnie w okolice zaworów silnikowych podobnie jak benzyna.
A w momencie zgaszenia silnika wtryskiwacze zostają zamknięte, i nie pozostaje nawet śladowa ilość niespalonego gazu. W konsekwencji specyficzny zapach nie drażni klienta. Kolejnym miejscem, z którego możemy poczuć nieprzyjemny zapach, ale już spalonego gazu, to rura wydechowa poprzedzającego nas samochodu. I tu sytuacja się powtarza, dzieje się to tylko w instalacjach starego typu, ale tylko w tych źle wyregulowanych